Tekirdağ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tekirdağ’da silajlık sorgum tarla günleri düzenlendi

BÖLGEDE VE ÜLKEDE SON DÖNEMDE YAŞANAN KURAKLIK VE SU KAYNAKLARININ AZALMASI DOLAYISIYLA ÖZELLİKLE HAYVAN YEMİ OLARAK KULLANILAN SORGUN BİTKİSİNİN SICAK VE KURAĞA DAYANIKLI OLMASI NEDENİYLE EKİMİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tekirdağ’da silajlık sorgum tarla günleri düzenlendi
92 views
26 Ağustos 2021 - 12:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Merkezi’nde silajlık sorgum tarla günleri etkinliği düzenlendi.

Bölgede ve ülkede son dönemde yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının azalması dolayısıyla özellikle hayvan yemi olarak kullanılan Sorgun bitkisinin sıcak ve kurağa dayanıklı olması nedeniyle ekiminin önemi ortaya çıkıyor. Bağcılık Araştırma Enstitü Müdürlüğü arazisi üzerinde kurulu deneme alanında hiç gübre kullanılmadan ekilmiş ve sulama yapılmadan yetiştirilmesine rağmen gayet iyi bir ürün elde edildi. Bu kapsamda Sorgum bitkisi önemli bir alternatif ürün olarak çitçiler tarafından değerlendiriliyor.

Vali Aziz Yıldırım’ın katılımıyla silajlık sorgum tarla günleri etkinliği gerçekleştirildi. Tekirdağ Bağcılık Araştırma Merkezi’nde düzenlenen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Ardından konuşan Vali Yıldırım, “Dünyanın kendi kendini besleyebilen 7 ülkesinden biriyiz. Şuanda aslına bakarsanız temel gıda anlamında kendimize yetebiliyoruz. Tabi ki bu tür faaliyetler gıdanın daha az maliyetle, daha az su kullanarak elde edilmesine vesile oluyor. Onun için tebrik ediyoruz. Buna dair çalışmaları hocalarımızda zaten yürütüyorlar. İnşallah Türk tohum isimleri de bu tür alanda mutlaka yer alacaktır. Buğdayda, arpada, mısırda, pirinçte zaman zaman çalışmalarla elde edilen tohumlarımız var. İsimleri kendimiz tarafından konuluyor, bunlar çok önemli. İnsanımızı daha rahat, daha az maliyetli ve daha besleyici gıdalarla besleyebilmek için gayret gösteriyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.