Tekirdağ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya yabancı hastaların dikkatini çekiyor

SAĞLIK TURİZMİ KONUSUNDA KAMUNUN SAĞLADIĞI DESTEKLERDEN YARARLANMAK İSTEYEN TRAKYA HASTANELERİ TRAKYA SAĞLIK TURİZMİNİ GELİŞTİRME DERNEĞİ’Nİ KURDU. KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNAN ŞAHİN, “TRAKYA, AVRUPA VE İSTANBUL’A YAKINLIĞI VE GELİŞMİŞ SAĞLIK ALTYAPISI İLE YABANCI HASTALARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR. HEM ÖZEL HASTANELER HEM DE KAMU VE ÜNİVERSİTE HASTANELERİ HER GEÇEN YIL DAHA FAZLA SAYIDA YABANCI HASTA AĞIRLADI” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Trakya yabancı hastaların dikkatini çekiyor
230 views
13 Ekim 2020 - 12:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sağlık turizmi konusunda kamunun sağladığı desteklerden yararlanmak isteyen Trakya hastaneleri Trakya Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği’ni kurdu. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve Trakya Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Şahin, “Trakya, Avrupa ve İstanbul’a yakınlığı ve gelişmiş sağlık altyapısı ile yabancı hastaların dikkatini çekiyor. Hem özel hastaneler hem de kamu ve üniversite hastaneleri her geçen yıl daha fazla sayıda yabancı hasta ağırladı” dedi.

2016 yılından bu yana Trakya’da sağlık turizminin geliştirilmesi için çalışmalar yapan Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda bir araya gelen Trakya hastaneleri ve bu alanda faaliyet gösteren turizm firmaları, kamu desteklerinden yararlanmak ve işbirliğini geliştirmek amacıyla dernekleştiler. Merkezi Çerkezköy olarak kurulan derneğin üyeleri arasında özel hastane yöneticileri, kamu sağlık yöneticileri, turizm firmaları yer alıyor. Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Trakya Bölgesi Sağlık Turizmi Stratejik Eylem Planı’nda da yer alan dernek, gerçekleştirilmesi hedeflenen faaliyetlerden biriydi. Dernek, Trakya Bölgesi’nde sağlık turizminin (medikal, termal ve üçüncü yaş turizmi) geliştirilmesi kapsamında, sağlık tesisi (özel hastane, kamu/üniversite hastanesi, klinik, muayenehane, ADSM vb.), turizm acentesi, tur operatörü, otel gibi kurum ve kuruluşların iş birliği içerisinde hareket etmesini ve rakip destinasyonlara karşı rekabet avantajı kazanmasını sağlamayı, sağlık turizmi alanında bölgenin sahip olduğu imkanları ve potansiyeli araştırma, inceleme ve geliştirmeyi, hedef pazarlara yönelik olarak yurtdışı ve yurtiçi tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmeyi, Bölgede sunulan sağlık hizmeti kalitesini arttırmayı amaçlıyor. Trakya Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği, Trakya Kalkınma Ajansı güdümünde çalışmalar yürüterek, derneklerin yararlandığı avantajlardan (Örneğin proje başvurusu, Bakanlık desteklerine başvurma vb.) faydalanmak için faaliyetler gerçekleştirecek.

Trakya’daki yabancı hasta sayıları her geçen yıl artıyor

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve Trakya Sağlık Turizmini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Mahmut Şahin, derneğin kurulması ile önemli bir virajın dönüldüğünü vurguladı. Şahin şunları söyledi: “Sağlık turizmi, diğer turizm çeşitlerine nazaran altı kat daha fazla gelir getirici bir etkiye sahip. Ülkemiz sağlık turizminde üç ana dal olarak kabul edilen medikal turizm, kaplıca turizmi ve yaşlı ve engelli turizminin bir arada yapılabildiği ender ülkelerden birisidir. TÜİK rakamlarına göre 2018 yılında Türkiye’ye 551 bin 748 turist tedavi olmak amacıyla gelmiş ve toplamda 2 milyar Amerikan Doları döviz bırakmıştır. Sektörün ülkemizdeki yıllık büyüme oranı yüzde 25’tir. Trakya, Avrupa ve İstanbul’a yakınlığı ve gelişmiş sağlık altyapısı ile yabancı hastaların dikkatini çekiyor. Hem özel hastaneler hem de kamu ve üniversite hastaneleri her geçen yıl daha fazla sayıda yabancı hasta ağırladı. 2017 yılında Edirne’de bin 504 olan yabancı hasta sayısı, 2018’de 2 bin 227’ye çıkmış, 2019 yılında 2 bin 646 seviyesine ulaştı. Bu rakam, Tekirdağ’da 2017’de 2014’e, 2018’de 2 bin 604’e, 2019 yılında ise 2 bin 908’e ulaştı. Kırklareli’nde 2017’de 153, 2018’de 226, 2019’da 323 olarak gerçekleşti. İllerimize en çok hasta Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelirken; sağlık turizmi hizmetlerinde göz, diş tedavilerinin yanı sıra, obezite cerrahi, plastik cerrahi ve genel cerrahi branşları öne çıkıyor. Türkiye’nin diğer bölgelerinde benzer amaçla kurulan dernekler bulunuyor. Örneğin Antalya, İzmir gibi sağlık turizminin gelişmiş olduğu yerlerde dernekleşme ve devlet desteklerinden yararlanma oranları Trakya Bölgesine nazaran yüksektir. Bu anlamda Bölgemizin geride kalmaması için ivedilikle sağlık turizmi yetki belgesi sahibi tüm hastaneleri bünyesinde toplayan bir dernek oluşumuna gittik. Bu oluşumun her aşamasında destek vermeye ve koordinasyon sağlamaya çalıştık. Sağlık turizminin bölgemizde daha iyi noktalara gelmesi için kamu, özel, STK’larımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.