Tekirdağ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muratlı’da 20 ton sertifikalı yem bezelyesi tohumu dağıtıldı

MURATLI İLÇESİ HANOĞLU MAHALLESİ’NDE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ OKTAY ÖCAL’IN KATILIMIYLA ÜRETİCİLERLE BİRLİKTE GENEL TARIM KONULARI ÜZERİNE TOPLANTI VE ARDINDAN 100 İŞLETMEDE TOPLAMDA 2 BİN DEKAR ALANDA EKİMİ YAPILACAK OLAN 20 TON SERTİFİKALI YEM BEZELYESİ TOHUMU DAĞITIM TÖRENİ YAPILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Muratlı’da 20 ton sertifikalı yem bezelyesi tohumu dağıtıldı
98 views
13 Ekim 2021 - 15:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tekirdağ’ın Muratlı İlçesi Hanoğlu Mahallesinde 2 bin dekar alanda ekimi yapılacak 20 ton sertifikalı yem bezelyesi tohumu dağıtım töreni yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün Ülke genelinde uyguladığı Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımına yönelik proje çalışmaları kapsamında; Tekirdağ’da uygulamaya konulan “Ara Nadasta Yeşil Gübreleme Projesi” ve “Münavebede Ara Ürün Yem Bezelyesi Projesi” ile yüzde 75’i hibe yüzde 25’i üretici katkısı şeklinde tohum alındı.

Muratlı İlçesi Hanoğlu Mahallesi’nde İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal’ın katılımıyla üreticilerle birlikte genel tarım konuları üzerine toplantı ve ardından 100 işletmede toplamda 2 bin dekar alanda ekimi yapılacak olan 20 ton sertifikalı yem bezelyesi tohumu dağıtım töreni yapıldı.

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Toprak organik maddesinin az olması toprağa atılan gübrelerdeki makro ve mikro besin elementlerin alınamamasına, gereğinden fazla gübre kullanımına sebebiyet vermektedir. Proje ile öncelikli olarak, İlimizin tarım topraklarında organik madde seviyesinin artırılmasını sağlamak ve en çok ekimi yapılan buğday-ayçiçeği münavebesine yeni bir baklagil bitkisi dahil ederek hem toprak ıslahı hem de kaliteli kaba yem açığının karşılanmasını sağlamak hedeflenmiştir. Projeye dahil olmak için başvuruda bulunan çiftçilerimize bölgeye uygun çeşitlerden oluşan Sertifikalı Yem Bezelyesi tohumları teslim edilecektir” denildi.

Projeyle aynı parselde buğday sonrası ayçiçeği ekilişine kadar geçen sürenin değerlendirilerek, ara nadas yem bezelyesi ekimi yapılarak ayçiçeği ekilişine yaklaşık 23-25 gün kala yeşil gübre olarak toprağa karıştırılması veya 25-30 cm yüksekten biçilip kaba yem elde edilmesi ve sonrası sürüm yapılması şeklinde uygulanacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.