Tekirdağ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hayvanlar mikroçiple kimliğe kavuşuyor

HAYVANLAR MİKROÇİPLE KİMLİĞE KAVUŞUYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hayvanlar mikroçiple kimliğe kavuşuyor
96 views
28 Eylül 2021 - 13:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tekirdağ’da yapılan uygulama ile köpekler çiple kimliklendiriliyor. Bu uygulama sayesinde kayıp, çalıntı veya kaza durumlarında en kısa sürede söz konusu hayvanın sahibine ulaşması sağlanacak. Aynı zamanda AB ülkelerine seyahatlerde hayvanın uluslararası standartlara uygun mikroçip taşıması şartı aranıyor.

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünce İlçe Müdürlüklerinde görev yapan ilçe sistem sorumlularına kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik kapsamında çip uygulama, pasaport düzenleme ve PETVET sisteminde kayıt ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Yönetmelik kapsamında kedi ve köpeklere deri altı mikroçip uygulanacak ve pasaport düzenlenecek. Uygulama köpeklerde başlarken, kedilerde ise 2022 yılı itibari ile başlayacak.

Mikroçiple AB ülkelerine seyahat edebilecekler

Bu uygulama ile köpek ve kediler Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde tanınan kalıcı ve gerçek bir kimlik sahibi olmuş olacak. Bir başka deyişle hayvanlar elektronik kimliğe kavuşmuş olacak. Uygulama sayesinde kayıp, çalıntı veya kaza durumlarında en kısa sürede söz konusu hayvanın sahibine ulaşma imkanı sağlanmış olacak. Mikroçip uygulaması Avrupa da birçok ülkede zorunlu. 01.10.2004 tarihinden itibaren uygulamaya konulan düzenleme gereği AB ülkelerine seyahat edecek olan petlerin uluslararası standartlara uygun mikroçip taşıması şartı aranıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.