Tekirdağ Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AK Çözüm Merkezi salgında gönül köprüleri kurmaya devam ediyor

GEÇTİĞİMİZ YIL HİZMETE AÇILAN SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ AK ÇÖZÜM MERKEZİ, KORONA VİRÜSÜ SALGINI SÜRECİNDE VATANDAŞLA KURUM ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖREREK HEM BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNİN HIZLANDIRILMASI HEM DE VATANDAŞ TALEPLERİNİN İVEDİLİKLE YERİNE GETİRİLMESİNİ SAĞLAMASI İLE DİKKAT ÇEKTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AK Çözüm Merkezi salgında gönül köprüleri kurmaya devam ediyor
121 views
08 Mayıs 2021 - 16:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl hizmete açılan Süleymanpaşa Belediyesi AK Çözüm Merkezi, Korona virüsü salgını sürecinde vatandaşla kurum arasında köprü görevi görerek hem belediyecilik hizmetlerinin hızlandırılması hem de vatandaş taleplerinin ivedilikle yerine getirilmesini sağlaması ile dikkat çekti.

Salgının baş gösterdiği ilk günden bu yana yoğun mesai harcayarak vatandaşların taleplerini ilgili birimlere ileterek çözüme kavuşturan AK Çözüm Merkezi, vatandaşlardan da takdir topluyor.

Öte yandan Süleymanpaşa Belediyesi tarafından gerçekleştirilen erzak, giyim gibi sosyal yardımların vakit kaybetmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda destek veren AK Çözüm Merkezi, 1 Ocak 2021’den itibaren bin 192’si Çağrı Merkezi üzerinden, 2 bin 725’i bireysel başvuru olmak üzere toplamda 3 bin 917 adet erzak kolisi talebini ilgili birimlere ulaştırdı. Ayrıca, Ramazan Bayramı öncesi, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına verilmekte olan bayramlık kıyafet desteği için de talepleri değerlendiren AK Çözüm Merkezi, toplamda 1550 talebi kayda geçirdi. Kıyafet desteklerinin ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine ulaştırılmasının sürdüğü, Ramazan Bayramı öncesi 3000 çocuğa yeni kıyafetlerin ulaştırılmasının hedeflendiği öğrenildi.

AK Çözüm Merkezi bünyesinde bulunan 0 282 259 59 59 numaralı Çağrı Merkezinin ise salgın sürecinde her gün ortalama binin üzerinde çağrıyı yanıtladığı ve gelen taleplerin ilgili müdürlüklere ulaşmasını sağladığı belirtildi.

Salgından etkilenen ve evlerinde iyileşmeyi bekleyen Korona virüs hastaları da karantina sürecinde AK Çözüm Merkezi tarafından aranarak herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığı kontrol ediliyor. Talepler de ilgili müdürlüklere iletilerek çözüme kavuşturuluyor. Bu hizmet, salgın tehdidi ortadan kalkana kadar sürecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.